Czy utracisz prawko jak pójdziesz do lekarza medycyny pracy?

Czy jak zostałeś wysłany na badania do pracy, podczas której będziesz prowadził auto służbowe kat B to możesz nagle mieć zmieniony termin
ważności prawa jazdy, bo lekarzowi nie spodoba się twój stan zdrowia i będzie miał do niego jakieś istotne zastrzeżenia?


Witam,
Panie Dariuszu mam takie szybkie pytanie. Mianowicie mam prawo jazdy kat. B bezterminowe, Jestem wysyłany przez swojego pracodawcę na badania lekarskie,
Na skierowaniu mam zapis:  "prowadzenie samochodów osobowych klientów oraz firmy  - prawo jazdy kat.B"
Czy, jak na badaniu zjawię się w okularach  lub soczewkach i przeczytam tą piątą linię na tablicy Snellena (0,5) to wszystko będzie ok. Czy ewentualnie lekarz może doprowadzić  do zmiany mojego prawa jazdy na terminowe?

I co się ewentualnie może stać  jak nie przeczytam tej piątej linii? I czy mogę mieć zmienione prawo jazdy na terminowe?
Dziękuję za informację i pozdrawiam.


Moja Odpowiedź:
Wydaje mi się, że jedynym zagrożeniem dla takich sytuacji może być jakaś bardzo poważna choroba, stwierdzona przez tego lekarza. Czyli cukrzyca, padaczka, w każdym razie coś,co dyskwalifikuje Cie z prowadzenia pojazdów. Czyli jakieś "grube rzeczy"

Lekarz nie zmienia wtedy terminu ważności prawka osobiście, ale informuje Starostę Powiatowego,  który podejmuje dalszą akcję i kieruje Cię na
badania lekarskie do WOMP. Dopiero lekarz uprawniony tej instytucji ma prawo Cię zbadać pod kątem przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów mechanicznych i wydać wiążące orzeczenie zmieniające poprzednie.

Nie sądzę, aby drobne pogorszenie się wady wzroku było podstawą do takiego działania. Inna jest sprawa, że pytający jest mało odpowiedzialny i prawdopodobnie zamiast jeździć w korekcji okularowej i nie stanowić zagrożenia w ruchu drogowym bagatelizuje ten problem.

Wg mnie powinien pójść do lekarza uprawnionego i wyjaśnić sprawę do końca, jeżeli chodzi o kod ograniczeń.