Najnowsze zasady oceny wzroku u motocyklistów 

Ostatnie rozporządzenie ministra zdrowia z grudnia 2015 roku otworzyło w końcu możliwość zrobienia .prawa jazdy kategorii A całej rzeszy kandydatów jednoocznych.

Jak się dowiesz filmiku, który zamieściłem obok, poprzednia wyjątkowo surowa norma została zastąpiona identyczną jak dla kategorii B. Oznacza to praktycznie możliwość zrobienia kategorii motocyklowych przez większość chętnych. Poniżej masz screen, który dokładnie przedstawia zalecenia ministerialne, do których powinien się stosować każdy lekarz uprawniony do badań kierowców. Są pewne warunki dotyczące ostrości wzroku oka lepiej widzącego oraz pola widzenia. Jeżeli ich nie spełniasz, to naprawdę słabo widzisz i zdecydowanie nie powinieneś zabierać się za prawo jazdy na motor. Możesz być wtedy zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego.

Jeżeli masz dalej wątpliwości, czy twój wzrok spełnia tą normę, to po prostu udaj się do lekarza okulisty i poproś o rzetelne przebadanie. Ułatwi to znacznie podjęcie właściwej decyzji orzeczniczej lekarzowi uprawnionemu do badań kierowców. Jeżeli będzie małe prawdopodobieństwo progresji wady oka zdrowszego, to masz szansę uzyskania terminu ważności prawka na dłuższy okres, a nie tylko 3-5 lat, jak to się zwykle dzieje. Pozwoli Ci to zaoszczędzić czas i pieniądze niezbędne do opłacenia kolejnego badania. Często się zdarza, że zapominasz o ważności prawa jazdy, a dowiadujesz się o tym w niemiłej sytuacji, policyjnej kontroli drogowej, zakończonej również sporej wysokości mandatem karnym. Ostatnia stawka to 500 zł, a i tak musisz wykonać stosowne badania lekarskie.