Skierowanie  prokuratury na badania WOMP

Trudna sytuacja, kiedy jeżdżąc całe życie zupełnie trzeźwy  i nie popełniając najmniejszego wykroczenia w ruchu drogowym zostajesz skierowany na badania kierowców do WOMP. Podstawą jest tutaj pismo do Starosty z prokuratury lub sądu,

Sytuację twoją pogarsza fakt, że musisz zapłacić z własnej kieszeni za te badania kilkaset złotych, a jak nie masz kasy, to tracisz prawko na zawsze. Jak zabiorą ci prawko na ponad rok, to dodatkowo  bulisz za egzaminy państwowe, aby odzyskać ten dokument.


Witam Pana
Oglądałem stronę z poradami, chodzi o badania na prawo jazdy. Moja sytuacja jest taka  iż rozwodziłem się z żoną,  I cały czas robi mi pod górkę, to znaczy -  robi ze mnie alkoholika,  że niby się znęcam nad rodziną  a wcale tak nie jest.  Powiem szczerze: nigdy nie miałem mandatu za alkohol, nie miałem wypadków, nigdy nie zabrali mi prawka, badanie miałem bezterminowe. Faktem jest, że lubię piwo, ale nigdy nie jeździłem po alkoholu.

Jak miałem jechać, to szedłem na policję, by sprawdzić stan trzeźwości.  A teraz prokuratura wysyła mnie na badania,czy jestem zdolny prowadzić pojazdy mechaniczne.
Boję się tych badań, gdyż mam chorą wątrobę,w większości od leków, ponieważ od 21 roku życia biorę leki dożywotnio, a skoro prokuratura wysłała, że jestem uzależniony,
bo tak stwierdzili psycholog i inni lekarze z prokuratury.


Co dla mnie jest chore, bo pół roku temu miałem badania na kierowcę  i wysokościowe także w medycynie pracy, tylko w innym mieście,  i przeszedłem je bez zarzutu- skierowany byłem, przez zakład pracy. Żona robiła liczne interwencje na policji, jak ino byłem po paru piwach, że niby się awanturuje .

Proszę mi doradzić z tymi badaniami, co mówić jak się zachowywać, bo wszystkie dowody z prokuratury wskazują na moją niekorzyść dzięki byłej żonie jak sadzę.

 Proszę także mi powiedzieć, czy będę musiał płacić za te badania,  skoro mnie oni kierują a ja mam bezterminowe prawko.
Dziękuje z góry i przepraszam, że piszę, ale nie wiem co robić.Uwielbiam jazdę samochodem, nie chcę bez powodu stracić prawo jazdy.
Pozdrawiam z szacunkiem


Najpierw trochę aktów prawnych, abyś zrozumiał całą sytuację

Art. 99. 1. Ustawy o  kierujących ..Starosta wydaje decyzję administracyjną  o skierowaniu kierowcy na (pkt 2) badanie lekarskie, jeżeli: (lit b) istnieją uzasadnione zastrzeżenia co do stanu zdrowia;
2. Starosta wydaje decyzję administracyjną, o której mowa w ust. 1: (pkt 1) z urzędu:
a) na podstawie informacji i ustaleń stanu faktycznego uzyskanych  w ramach wykonywania zadań własnych – w zakresie,  o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lit. b, - czyli te uzasadnione zastrzeżenia.

Prokuratorzy czy sądy w trakcie innych spraw często kierują Cię na badania do różnych biegłych lekarzy sądowych czy psychologów, którzy mogą oceniać twój stan zdrowia,
Tak było też kiedyś w moim przypadku sprawy rodzinnej.
...........
Jest dla mnie logiczne, że większość sądzonych prezentuje się jako bardziej chorzy niż są w rzeczywistości, bo może to być jakimś czynnikiem łagodzącym w sądzie.
W ten sposób narażasz się jednak na gniew wymiaru sprawiedliwości, który mając wiedzę o twoich schorzeniach karze Cię dodatkowo wysokopłatnymi badaniami kierowców.
Cel przy okazji jest szczytny, bo jeden pijak na drogach mniej i trudno z tym dyskutować.
..........Reasumując sytuację masz nieciekawą.
Wprawdzie jest jakieś orzecznictwo sądowe, uchylające zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty
 Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 30 kwietnia 2015 roku (sygn. II SA/Sz 1094/14).
że przesłanka istnienia „uzasadnionych zastrzeżeń co do stanu zdrowia”,  powinna być oceniana zgodnie z celem ustawy, którym jest zapobieganie zagrożeniom w ruchu drogowym, spowodowane przez osoby, których stan zdrowia uniemożliwia sprawne prowadzenie pojazdów.

dalej przeczytasz:

Jednakże organ wydający decyzję musi dysponować dostatecznie  mocnymi argumentami wskazującymi na nadużywanie alkoholu przez kierowcę.
...

Ale jak nie masz pieniędzy na prawników, to raczej nie masz szans, bo wyroki sądów dotyczą tylko konkretnej sprawy, a nie twojej.
...Co do badań w WOMP.
Powiedziałbym lekarzowi prawdę, że chodzi o sprawę nie związaną z jazdą po alkoholu.
Wcześniej mimo wszystko sprawdziłbym stan zdrowia  czy nie istnieją jakieś zastrzeżenia,  no i postarałbym się zachować abstynencję alkoholową przed badaniami.
..

Jaki będzie wynik?
Nie mam pojęcia, bo po prostu będzie zależał od twojego zdrowia.
........
Na koniec mała przestroga.
Podczas spraw rodzinnych druga strona potrafi wykorzystywać tzw niebieską linię czy inne sposoby w kierunku zrobienia z Ciebie okrutnego alkoholika bezwzględnie znęcającego się nad rodziną. Jeżeli masz mimo wszystko ciągoty do picia, to radzę się pilnować przed jakimiś niekontrolowanymi zachowaniami, mogącymi Ci później zaszkodzić.


Masz ciekawą historię na ten Temat?

Jak masz interesującą historię w tym temacie, to podziel się ze mną!

[ ? ]

Wgraj od 1-4 zdjęć(będzie Cool)[ ? ]

 

Click here to upload more images (optional)

Author Information (optional)

To receive credit as the author, enter your information below.

(first or full name)

(e.g., City, State, Country)

Submit Your Contribution

  •  submission guidelines.


(You can preview and edit on the next page)